Przy aranżacji przestrzeni garażowej warto zastanowić się nie tylko nad jej wyposażeniem, ale przede wszystkim nad wyborem odpowiednich drzwi garażowych. Należy je potraktować jako inwestycję na lata, dlatego należy dobrze ją przemyśleć i postawić na rozwiązanie skrojone na miarę indywidualnych potrzeb. Brama powinna cechować się dobrymi parametrami technicznymi, ale również estetycznymi. Przed dokonaniem decyzji zakupowej należy wziąć pod uwagę szereg innych kluczowych czynników, w tym m.in. sposób otwierania, zabezpieczenia antywłamaniowe czy termoizolacyjność.
Rodzaje drzwi garażowych
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów drzwi garażowych. Ich dobór powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji potencjalnego użytkownika i bryły budynku, a także przestrzeni przed garażem.
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są bramy skrzydłowe. Dla modeli jednoskrzydłowych należy wygospodarować przestrzeń przed garażem. Nie mogą być one stosowane również w przypadku stromych podjazdów. Z kolei drzwi garażowe dwuskrzydłowe składają się z biernego, czyli stałego oraz ruchomego, czyli czynnego skrzydła. To drugie służy do szybkiego wchodzenia i wychodzenia do garażu. Z kolei bierne jest odblokowywane w razie potrzeby. To dobre rozwiązanie w przypadku trudnych architektonicznie rozwiązań, gdzie montaż standardowych bram jest niemożliwy. Takie modele montowane są na zawiasach, dzięki czemu nie potrzebują dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Jednak ze względu na to, że otwierają się na zewnątrz, potrzebują przestrzeni przed budynkiem.
Z kolei bramy uchylne to chętnie wybierane przez inwestorów rozwiązanie, które jest bardzo wygodne, jednak wymaga wygospodarowania przestrzeni nad garażem, ponieważ dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz. Innym rodzajem drzwi garażowych są modele segmentowe, które polecane są szczególnie do niewielkich posesji, na których inne fasony nie mogą być montowane ze względu na krótki podjazd.
Drzwi garażowe – bezpieczeństwo
Niezależnie od tego, jaki model drzwi garażowych wybierzemy, warto sprawdzić, czy oferują nam one odpowiednią ochronę przed włamywaczami. Dobrze jest wybrać model, który wyposażony jest w obrotowe ramki z ryglem, a także wzmacniane profile czy elektromagnetyczny hamulec siłownika. Drzwi garażowe produkowane są w klasie odporności na włamanie od RC1 do RC6. Im wyższa liczba, przy symbolu RC, tym zapewniają nam one lepszą ochronę przed włamaniem.
Drzwi garażowe a właściwości termoizolacyjne
W obecnym budownictwie najczęściej garaż jest połączony z domem, co wiąże się z koniecznością wyboru drzwi garażowych o jak najlepszych parametrach termoizolacyjnych, aby zapobiec utracie ciepła z budynku. Wybierając drzwi garażowe, należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U, którego wartość nie powinna wynosić więcej niż 1,3 W/m2*K. Właściwości termoizolacyjne drzwi garażowych wpływają na energooszczędność całego budynku. Zakup nieszczelnej lub cechującej się zbyt wysokim współczynnikiem przenikania ciepła bramy garażowej może generować duże straty termiczne, a co za tym idzie spowodować niekomfortową, zbyt niską temperaturę w pomieszczeniach domu lub zmuszać użytkownika do bardziej intensywnego ogrzewania budynku, a co za tym idzie poniesienia większych kosztów związanych z wydatkami na węgiel, gaz czy ciepło z sieci.
Estetyka drzwi garażowych
Podczas aranżacji garażu warto zwrócić szczególną uwagę na wygląd drzwi garażowych. Ponieważ często znajdują się one tuż obok drzwi wejściowych do budynku, są elementem, który zwraca szczególną uwagę wszystkich osób wchodzących do nieruchomości. Estetyka drzwi garażowych ma zatem duży wpływ na wygląd całej bryły budynku.
Drzwi garażowe można wybrać na zasadzie kontrastu lub w taki sposób, aby nie wyróżniały się na tle domu. W związku z tym zwłaszcza w budynkach o spadzistych dachach można dobrać odcień drzwi pod kolor dachu. W przypadku płaskich zadaszeń najlepiej jeśli odcień bramy koresponduje ze skrzydłami wejściowymi lub roletami okiennymi. Jeżeli natomiast chcemy, aby drzwi garażowe nie wyróżniały się na tle budynku, należy zdecydować się na odcień podobny do barwy elewacji.